Nahavaha valmistamine

Tõhus nahkesemete hooldusvahend

Sellest vaha ja õli segust on mul nii festivalidel kui töötubades palju juttu olnud ning kui kui varud suuremad, olen seda ka müügiks pakkunud. Kes kasutanud on, see on ikka taas varusid täiendama tulnud. Väärt kraam!

Materjalid

  • Mesilasvaha
  • Extra Virgin tüüpi oliiviõli

Töövahendid

  • Anum, milles vaha sulatada ja segamispulk
  • Keedupott ja veidi vett
  • Vaha vormideks midagi – kompvekikarbi sisu, mõni väike karbike vms.

Et mul on parasjagu väga suur mesilasvaha tükk, siis algatuseks tuleb selle küljest saada väiksemad vahatükid. Tihti on abi olnud pigem kirvest, sest et see vaha väga kõva on. Lisaks peavad need tükid mahtuma ka nüüd anumasse, millega seda kuumavee vannis sulatada ning väiksemad tükid sulavad muidugi ka kiiremini kui üks suurem käntsakas.

Nahavaha valmistamine - mesilasvaha tükid purki!

Mesilasvaha tükid purki!

Tükeldatud vaha tuleb pista anumasse, millega kuuma vee vannis vaha üles sulatada saab. Minul on selleks laia suuga klaaspurk.

Nahavaha valmistamine - purk veega täidetud potti ja pliidile

Purk veega täidetud potti ja pliidile

Selle klaaspurgi panen ma parasjagu veega täidetud keedupotti ning kuumutan keemiseni.

Vaha sulab

Ja siis hoian vett keemistemperatuuri lähedal ning ootan kuni kõik vahatükikesed üles sulanud on. Igavuse peletamiseks torgin vahatükke aeg ajalt segamispulgaga.

Õli lisamine sulatatud mesilasvahale

Seejärel lisan ma sinna sulatusanumasse silma järgi sama palju Extra Virgin tüüpi oliiviõli juurde, kui sulanud vaha juba ees on.

Õli aga kisub seal nüüd omakorda tükki ning tegelikult ma seda purki pliidilt potist välja ei võtagi rohkemaks, kui ainult et järele vaadata, kus on sulanud vaha tase ning vastavalt, et kuhu maale peaks lisatav õli vedelikukoguse tõstma. Videojupikesel on see küll mul toodud lauale aga ainult selleks, et parem pilt toimuvast saada.

Õli lisamisel tuleb purgi sisu hoogsalt ja hoolikalt segada kuni kõik jälle kenasti sulanud ja vedel on.

Vala vaha ja õli segu vormidesse

Nüüd on tarvis vaha ja õli segu kuidagi säilitamiseks ette valmistada ning mina kasutan selleks väikeseid kompvekikarbi seest järele jäänud plastikust vormikesi. Sobib ka munakarp (saab segu valada “munalohu” põhjale) või muu väiksem karbike – kui vahatükk tuleb väiksema karbi tõttu suur, siis saad hiljem selle sobivaks tükeldada.

Valangi selle segu nüüd vormidesse!

Nahahooldusvahend on peagi valmis

Nahahooldusvahend on peagi valmis

Segu hakkab vormides kohe hanguma ning mina panen nad jahtumise järel külmkappi hoiule. Selline “kuubikuke” ei ole enam nii kõva kui paljas mesilasvaha ning kasutamisel annab see nahale lisaks vahalt saadavale veekindlusele ühtlasi ka õli näol veidi toidet.

Nahavaha kasutamine

Selline segu sobib kasutada nahast esemetele (siledale poolele ikka, eks!) nii nagu ta on peale määrides kui ka uuesti sulatades. Saab ka nö vahepealset varianti kasutada ja seda vahatükikest kas radiaatoril või ahju juures soojas natuke veel pehmemaks lasta minna.
Mina kasutan uuesti sulatamise varianti, sest peale kandmine on sedasi ühtlasem, saab õhema kihi ning eriti mustritega esemete juhul on see kõvasti vähem tülikas hiljem, kui vaha hangub. Aga sellest tuleb teha eraldi kirjatükk.

Igal juhul tuleb siis peale vahatamist eset natuke ka pehme lapiga hõõruda veel õrnalt, et liigne vaha maha saada.